Karkonoskie miasta: Jelenia Góra

Jelenia Góra to miast z długą historią, które jeszcze kilkanaście lat temu pełniło funkcję stolicy województwa jeleniogórskiego. Położone jest w kotlinie, nad rzeką Bóbr, pomiędzy Karkonoszami i Górami Kaczawskimi.

Wiele architektonicznych zabytków zachowało się tutaj do czasów współczesnych. Prawdopodobnie od XIV wieku miasto było ochranianie przez mury miejskie z wieżami. W murach znajdowały się bramy: Wojanowska, Zamkowa i Brama przy ul. Długiej. W centrum Jeleniej Góry mieści się Plac Ratuszowy z Ratuszem Miejskim, który został wybudowany w XVIII wieku. Wśród najważniejszych zabytków tego miasta należy wymienić kaplicę św. Anny, a także Dwór Czarne. Dwór powstał w 1559 roku. Został zbudowany przez przedstawiciela jednego z najzamożniejszych rodów w regionie. Po kilkudziesięciu latach spłonął, jednak w 1656 roku został odbudowany przez Ernesta Nimptscha. To dwukondygnacyjna budowla z wieżą w narożu. Posiada czworokątny dziedziniec. Aktualnie znajduje się w nim Ośrodek Kultury Ekologicznej „Czarne”, który podejmuje działania, mające na celu przywrócenie budynkowi dawnej świetności. Inne zabytki sakralne, które warto obejrzeć, to kościół Św. Erazma i Pankracego oraz kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, zbudowany na początku XVIII wieku.

  Jelenia Góra jest bardzo ważnym ośrodkiem kulturalnym. Znajdują się tutaj teatry, kina, muzea, galerie i domy kultury. To właśnie w Jelenie Górze powstały znane kabarety: Paka oraz Paranienormalni, jak również zespoły muzyczne: Fort BS.i Leniwiec.