Jak przygotować się do wyprawy w góry?

Bezpieczeństwo podczas wędrówki po górach uzależnione jest przede wszystkim od odpowiedniego przygotowania się do takiej wyprawy. Warto zatem dostosować się do poniższych wskazówek.

Chodzenie po górach jest bardzo męczące, dlatego organizm musi otrzymać odpowiednią dawkę składników odżywczych, by nie brakło mu energii. Przed wyjściem w góry należy spożyć posiłek bogaty przede wszystkim w węglowodany, jednak nie można lekceważyć roli tłuszczów i białek. Wychodząc w góry należy zabrać ze sobą zapas jedzenia oraz wody. W chłodniejsze dni warto mieć przy sobie termos z ciepłą herbatą albo kawą. Osoby wybierające się na dłuższe wyprawy mogą sięgnąć po suplementy zwiększające siłę i wytrzymałość. Na uwagę zasługują odżywki węglowodanowe, które dostarczają składnika odżywczego niezbędnego podczas wysiłku. Dobre efekty można uzyskać także dzięki ostarynie, która zwiększa syntezę kolagenu, a tym samym poprawia wytrzymałość ścięgien i stawów.

Bardzo ważną rolę odgrywa także ubiór, a zwłaszcza obuwie. Zasada jest prosta- w góry należy zakładać wyłącznie obuwie przeznaczone właśnie do górskich wędrówek. Nie każde sportowe buty sprawdzą się w tak trudnych warunkach. Odzież powinna być dostosowana do warunków atmosferycznych. Na wszelki wypadek należy mieć przy sobie coś ciepłego, a także płaszcz przeciwdeszczowy.

Na koniec należy wspomnieć o tym, że interwencje GOPR-u bardzo często są związane z brakiem odpowiedniego przygotowania do wyprawy w góry. Warto zatem zachować rozsądek i zadbać o swoje bezpieczeństwo.