Karkonoskie miasta: Szklarska Poręba

Wśród najważniejszych karkonoskich miejscowości znajduje się Szklarska Poręba. Miasto położone jest u stóp Szrenicy, w okolicy w której zbiegają się Karkonosze i Góry Izerskie.

Nazwa Szklarska Poręba związana jest z produkcją szkła. Pierwsza huta powstała tutaj w XIV wieku. Przybywający tutaj turyści mogą podziwiać zlokalizowane w okolicy wodospady- Szklarski i Kamieńczyk. Rozwój turystyki nastąpił wraz z rozwojem transportu i dróg. Po II wojnie światowej wybudowano tutaj wyciąg krzesełkowy na Halę Szrenicką, co było dodatkową zachętą dla turystów. Szklarska Poręba jest ośrodkiem narciarskim, a także ośrodkiem górskiej turystyki rowerowej. W mieście oraz w jego okolicy utworzonych zostało aż 200 km tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Latem organizowane są zawody BMX. Dominuje tutaj narciarstwo biegowe. Od 1976 roku w Szklarskiej Porębie organizowany jest słynny bieg Piastów, który promuje między innymi Justyna Kowalczyk. W 1998 roku miasto głoszono Zimową Stolicą Radiowej Trójki, natomiast rok później Szklarska Poręba została Stolicą Programu Trzeciego Polskiego Radia. Znajduje się tutaj nawet Aleja Trójkowych Gwiazd, która stała się kolejną atrakcją przyciągającą turystów.

Szklarska Poręba zapewnia również szeroką ofertę noclegową. Dostępne są tutaj zarówno eleganckie hotele i apartamenty, jak i wygodne pensjonaty oraz tanie kwatery i pola namiotowe. W mieście nie brakuje także różnych lokali gastronomicznych, począwszy od budek z fast foodami, aż po eleganckie restauracje.