Zamki w Karkonoszach

Głównym celem wyprawy w Karkonosze jest zdobywanie górskich szczytów, jednak warto zwrócić uwagę także na inne atrakcje tego regionu. Na terenie Karkonoszy znajduje się wiele ciekawych obiektów, między innymi wspaniałe zamki.

Jednym z najcenniejszych zabytków jest zamek w Bolkowie, który znajduje się w miasteczku położonym pomiędzy Jelenią Górą i Wrocławiem. Zamek został wybudowany w XIII wieku i wyróżniał się ze względu na nietypową konstrukcję wierzy. Na zamku kilka razy w roku organizowane są koncerty muzyki gotyckiej oraz pokazy walk rycerskich.

Najbardziej znane ruiny na Dolnym Śląsku to zamek Chojnik. Jest on zlokalizowany na górze o tej samej nazwie, która znajduje się w Sobieszowie. Na terenie obiektu znajduje się schronisko turystyczne oraz bar. Podobnie jak w zamku w Bolkowie, organizowane są tutaj pokazy walk rycerskich. W Chojniku odbywają się także koncerty muzyki średniowiecznej, podczas których prezentowane są stroje z dawnej epoki.

Kolejny piękny zamek zlokalizowany jest w Karpnikach. Jego historia sięga XIV wieku. Prawdopodobnie został wybudowany przez rycerza Czirna. Z upływem lat zamek często zmieniał właścicieli i był przebudowywany. Obiekt otoczony jest lasem. Aktualnie stanowi własność prywatną.

Wspaniałe zamki możemy podziwiać także w innych dolnośląskich miejscowościach, na przykład w okolicy Janowic Wielkich. Co więcej, w Karkonoszach oraz najbliższych okolicach tych gór znajduje się wiele pięknych pałaców i dworków, a najlepszym przykładem jest Pałac Na Wodzie w Staniszowie.